Ce trebuie să știi despre prima zi a mondialului de handbal femin

A 23-a ediție a Campionatului Mondial de handbal feminin a debutat în acest weekend în Germania.

Meciurile de la ora 15 (ora României) nu au adus absolut nicio surpriză, favoritele Rusia, Cehia, Serbia și desigur România trecând la pas de unele dintre cele mai slabe echipe prezente la acest turneu, respectiv Tunisia, Argentina, China și Paraguay.

România

În ceea ce ne privește, toată lumea o spune cu voce tare, echipa României schimbă generațiile și nu prea avem motive de optimism la acest turneu final. Pentru a înțelege de ce, trebui să ne uităm la rezultatele echipei de tineret, care între 2010 și 2014 nu a realizat mare lucru la Campionatele Mondiale. Astăzi, acea generație ne reprezintă la nivel de senioare. Despre meciul cu Paraguay nu se pot spune prea multe, având în vedere diferența uriașă de valoare. Echipa noastră a jucat ultra-economicos, câștigând în final cu doar 29-17 (16-7). Este prea devreme și complet hazardat să tragem vreo concluzie, dar să nu marchezi măcar 30 de goluri Paraguayului nu e neapărat un semn bun.

Ziua outsiderelor

Revenind la echipele de tineret, în timp ce naționala noastră se zbătea în mediocritate, Coreea de Sud a avut în ultimii 12 ani rezultate excepționale la Campionatul Mondial de Junioare. De aceea, victoria Coreei de Sud asupra Olandei nu vine ca o surpriză uriașă. Asiaticele au făcut un meci mare, au jucat complet atipic, pentru a compensa diferența de talie, și au condus aproape pe tot parcursul meciului. De cealaltă parte, fosta jucătoare a HCM-ului din Baia Mare, Lois Abbingh a marcat 11 din cele 22 de goluri înscrise de Olanda, care a pierdut cu 22-24 (11-14) .

Istoria ne-a mai dat o a doua echipă de top în handbalul feminin din afara Europei, respectiv Brazilia (campioană mondială în 2015). În meciul de astăzi cu Japonia, echipa din care fac parte jucătoare precum Arenhart, Amorim sau Rodriguez a jucat inconstant și neimplicat, așa cum a făcut-o și la Trofeul Carpați. După ce a condus tot meciul, echipa asiatică a scăpat victoria printre degete doar din cauza unei decizii de neînțeles a antrenorului danez Ulrik Kirkely de a ataca 7 contra 6 (fără portar) în ultimele 80 de secunde, când Japonia conducea cu un gol. După o pasă în out, Ana Paula Rodriguez a marcat din propria jumătate. La ultima fază, braziliencele au avut chiar șansa de a câștiga, dar golul marcat de Amorim nu a fost validat deoarece timpul de joc a expirat înainte ca mingea să intre în poartă. A fost la final 28-28, dar Brazilia nu arată deloc bine.

Că veni vorba de Trofeul Carpați, iată că și Polonia confirmă la Campionatul Mondial, câștigând destul de clar în fața Suediei (33-30 după 17-15 la pauză). Vedetele CSM-ului Gullden, Hagman și Jacobsen nu au făcut față unei echipe poloneze care impresionează prin disciplină tactică și organizare.

Bomba adevărată, însă, a venit din grupa României, unde Slovenia a învins Franța (una dintre principalele favorite la medalii) mai clar decât o arată scorul. Ana Gros, (vedeta slovenă care joacă în Franța, la Metz), a fost de neoprit, reușind să înscrie de 9 ori în poarta franceză. De cealaltă parte, Franța a jucat așa cum știe mai bine: haotic, imprevizibil, inventiv, dar cu multe greșeli. Nu știm dacă ar trebui să ne bucure sau nu acest rezultat, având în vedere că mâine jucăm cu Slovenia. Problema principală este că oricât ar muri capra vecinului, trebuie să ne îngrijim propria curte, iar România dacă vrea performanță trebuie să câștige toate cele 5 meciuri de la Trier. Ceea ce nu este imposibil.

Norvegia și Muntenegru fără probleme

În fine, meciurile vedetă ale zilei s-au desfășurat mai mult sau mai puțin fără istoric. După cum ne-am obișnuit, Norvegia a spulberat (pentru a câta oară!?) Ungaria cu zâmbetul pe buze. În prima repriză, nordicele cu Herrem și Mork într-o formă de zile mari au marcat de 21 de ori și au luat un avans de 10 goluri, făcând imposibilă o eventuală replică maghiară. Repriza a doua a fost mai echilibrată, dar meciul s-a încheiat cu victoria clară a Norvegiei, 30-22 (21-11).

Probabil noua dragoste a suporterilor români, Muntenegrul nu a dat nicio șansă Danemarcei. Cu Radicevici marcatoare a 12 goluri, echipa antrenată de Per Johanson, (ex-CSM în finalul sezonului trecut) și de Adrian Vasile (antrenorul secund de la CSM București) a dominat meciul de la un cap la altul și se anunță una dintre aspirantele la podium. Scor final, 31-24 (17-12).

În grupa noastră, Spania a câștigat cu Angola chiar mai greu decât o arată scorul (28-24), angolezele stând tot meciul în coasta echipei iberice care nu și-a găsit ritmul. Văzând meciul campioanei Africii, dar și pe cel al Coreei de Sud, îmi pare rău că jucătoarele acestor echipe nu joacă în campionatele puternice din Europa, pentru a crește în experiență. Angola a făcut din nou un meci foarte bun și a lăsat o impresie frumoasă, dar șansele echipei africane de a trece de grupe sunt extrem de mici.

În concluzie

Prima tură din acest campionat a fost o bucurie pentru spectatori. Au fost meciuri bune, s-a jucat spectaculos și chiar am avut parte de câteva (semi) surprize. Luând ca reper rezulatele de astăzi, cele mai interesante meciuri de mâine ar trebui să fie România – Slovenia, Rusia – Muntenegru și Coreea de Sud – Germania. Vestea bună pentru echipa noastră este că niciuna dintre adverarele din grupă nu a părut de neînvins. Rămâne doar ca România să joace bine :-).

Rezultate complete ale primei zile:

Grupa A, Trier

 Romania Paraguay 29-17 (16-7)
 Franța Slovenia 23-24 (10-13)
 Spania Angola 28-24 (15-13)

Grupa B, Bietigheim-Bissingen

 Cehia Argentina 28-22 (15-9)
 Suedia Polonia 30-33 (15-17)
 Norvegia  Ungaria 30–22 (21-11)

Grupa C, Oldenburg

 Rusia Tunisia 36-16 (14-9)
 Brazilia Japonia 28-28 (12-15)
 Danemarca Muntenegru 24-31 (12-17)

Grupa D, Leipzig

 Germania Camerun 28–15 (12-7)
 Serbia China 43–23 (21–11)
 Olanda Coreea de Sud 22–24 (11-14)

1 Comment Join the Conversation →

  1. Handbal la Campionatul Mondial Ziua 2: Cristina Neagu vs Ana Gros | cristianstan.today

    […] cum o făcuse și cu o zi înainte împotriva Franței, Slovenia a început foarte bine meciul cu România, conducând chiar și la diferență de 4 […]

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *