Handbal la CM – Ziua a 7a: Meciuri superbe în optimile de finală

Campionatul Mondial de handbal feminin din Germania a continuat după o zi de pauză, cu primele meciuri din optimile de finală, dar și cu semifinalele Cupei Președintelui, respectiv competiția echipleor eliminate din drumul spre titlu (turneul pentru locurile 17-24).

Les bleus sans problemes

Cu “tigroaicele” Ayglon și Niombla în mare formă, Franța a eliminat Ungaria, după un meci foarte frumos, încheiat cu 29-26. A existat un moment care mi-a dat fiori, respectiv minutul 54, când scorul era 25-20 pentru Franța. În urmă cu 14 ani, în finala Campionatului Mondial de la Zagreb 2003, se întâlneau exact cele 2 echipe, iar în min 54, Ungaria conducea cu 25-20. Atunci, meciul s-a terminat egal, iar Franța a câștigat după prelungiri. Anita Gorbicz este singura jucătoare care a jucat în ambele meciuri. În zilele noastre, echipa maghiară nu a avut forța de a reveni în joc și jucătoarele lui Krumbholz merg în sferturi. Franța continuă să arate ca o echipă proaspătă an după an și să se mențină de ceva ani imediat sub trioul Norvegia – Rusia – Olanda, în timp ce Ungaria, deși propune jucătoare foarte bune în continuu, nu reușește de ani de zile să formeze o națională solidă. Dacă vreți un element de culoare, 3 aruncări de la 7m au ratat jucătoarele maghiare, adică fix diferența de goluri cu care au pierdut acest meci. Dar, bineînțeles, cauzele înfrângerii trebuie căutate în altă parte.

Serbia eliminată la prima înfrângere

Adversara Franței din sferturi va fi Muntenegru, echipa pregătită de Adi Vasile ca secund al lui Per Johansson. Meciul din optimi cu sora geamănă, Serbia, a fost unul dintre cele mai bune făcute aici în Germania de montenegrinele conduse din teren de extrema lui Vardar, Jovanka Radicevic, și de vedeta incontestabilă Katarina Bulatovic. Serbia a cedat destul de repede frâiele meciului, permițând echipei din Muntenegru să conducă în mod constant cu 5 goluri diferență. Lekici si compania și-au ales cel mai prost moment să obosească după un parcurs excelent în grupă și părăsesc extrem de repede competiția, cu o singură înfrângere, cea de azi. Scor final: Muntenegru – Serbia 31-29.

Suedezele CSM-ului – excepționale

Cu puțină aroganță, putem spune că meciul dintre Suedia și Slovenia a fost un soi de CSM București – Krim Ljublijana. Cu Ana Gros anihiliată, Slovenia nu a avut absolut nicio șansă în fața echipei scandinave, care a condus detașat de la începutul și până la sfârșitul meciului, încheiat cu scorul de 33-21 (18-12). Suedia, care a debutat cu stângul la acest turneu, s-a regăsit pe parcurs și a (re)devenit una dintre favoritele la medalii.

Danemarca își vrea aurul înapoi

În fine, gazda competiției, Germania, echipa cu cele mai puține goluri marcate în faza grupelor dintre cele calificate în optimi, a părăsit competiția după ce a pierdut cu  Danemarca: 21-17 (11-7). Nordicele au controlat tot meciul, dar trebuie spus că victoria se datorează în mare măsură prestației portăriței lui Esbjerg, Sandra Toft, care a reușit un procentaj de peste 50% intervenții reușite. Danemarca a fost foarte disciplinată tactic, a taxat neputiința ofensivă a Germaniei și a marcat când a avut ocazia. Chiar dacă în sferturi Suedia pare favorită, pariez că vom avea parte de un meci superb și disputat până în ultimul minut. Fun fact: Ultimul (și singurul) titlu mondial al Danemarcei a fost cucerit în urmă cu fix 20 de ani, în Germania (după o finală cu Norvegia câștigată cu 33-20).

handbal Sandra Toft

Echipele africane au obosit

În Cupa Președintelui, Polonia a avut nevoie de aruncări de departajare pentru a trece de Angola. Scorul după 60 de minute a fost 24-24, iar între cele 2 echipe s-a ales câștigătoarea abia după 10 serii de aruncări de la 7m. Brazilia a jucat economicos în meciul cu Camerun, dar a fost suficient pentru o victorie cu 28-26 ce trimit echipa sud-americană în jocul pentu locul 17.

China a furnizat o semi-surpriză, reușind să câștige în fața Tunisiei cu 32-31. Tunisia a fost văduvită de accidentarea vedetei și veteranei sale Mouna Chebbah, așa că s-a bazat pe vedeta de la tineret Amal Hamrouni, marcatoare a 6 goluri. Tot o semisupriză a fost și în duelul sud-american dintre Paraguay și Argentina, încheiat cu victoria fostelor noastre adversare, scor 28-25.

Deci:

Știm configurația primelor sferturi de finală: Franța – Muntenegru și Suedia – Danemarca, dar gândurile noastre se îndreaptă la ziua de mâine când România va juca pentru un loc în sferturi  împotriva Cehiei, de la ora 18:30, la Leipzig.