Handbal la CM – Ziua a 6a: Bella – the Queen răpune Norvegia.

A trebuit să aștepăm ultimele meciuri de vineri pentru a avea configurația finală a meciurilor din optimile de finală ale Campionatului Mondial de handbal feminin din Germania. Și ce meciuri am avut…

Bomba a venit de la Bietigheim-Bissingen, unde Norvegia a pierdut în fața Suediei cu 31-28!!! Trebuie să recunosc că nu am văut meciul, fiind atât de sigur pe victoria norvegiană încât m-am uitat alternativ doar la celelalte 3 meciuri care se desfășurau în același timp. #LipsăDeInspirație. Suedezele au răsturnat rezultatul în final, marcând de 5 ori consecutiv fără să primească vreun gol. Cea mai iubită jucătoare a CSM-ului bucureștaen și căpitanul Suediei, Bella Gullden a marcat de 9 ori, fiind declarată MVP-ul partidei. Astfel, tabloul fazei eliminatorii se complică incredibil, pentru că Rusia și Norvegia se vor întâlni în sferturi; asta dacă nu cumva Coreea de Sud sau Spania vor produce în optimi o nouă surpiriză.

Meci amical pentru România și ne pregătim de Cehia

În ceea ce privește naționala noastră, după cum era de așteptat, România a intrat fără titulare și fără vreo motivație în meciul cu Franța și a pierdut clar cu 26-17. Elevele lui Krumbholz au meținut o diferență de 9-10 goluri pe durata întregii reprize. Înainte de a trage concluzia preferată a suporterului de ocazie, cum că România fără Cristina Neagu nu e nimic, cred că ar trebui să ne bucurăm. Vom merge în optimile de finală într-un meci în care fetele noastre vor fi odihnite, iar adversară va fi Cehia, o echipă fără vreo jucătoare de talie europeană. Meciul a fost tratat de naționala noastră fix ca un amical, așa că nu e de tras absolut nicio concluzie. După cum bine atrăgea atenția cineva pe pagina de facebook, principala preocupare a lui Martin Ambros va fi să readucă echipa la un nivel optim de concentrare și de motivare pentru următoarele meciuri.

În paralel, Ungaria a dominat clar meciul cu Cehia, rezultatul de doar 30-29 datorându-se faptului că nici echipa maghiară nu a forțat. Din tabăra viitoarelor noastre adversare s-a remarcat Marketa Jerabkova (principala marcatoare a echipei), jucătoarea lui Banik Most, echipă pe care o va întâlni HC Zalău în grupele cupei EHF.

Spania câștigă și îi pare rău

În grupa noastră, Spania a reușit să treacă de revelația acestui campionat, Slovenia Anei Gros. Victoria aceasta mai mult rău a făcut naționalei iberice, care se clasează astfel pe locul 3 și întâlnește în optimi Norvegia cea învinsă suprinzător de Suedia. Slovenia s-a ținut destul de bine în meci, cel puțin în prima repriză, iar prestația sa de la aceste mondiale ne face să ne imaginăm cum ar arăta Krim Ljublijana (care dă cea mai mare parte a echipei naționale) dacă ar repatria-o pe Gros.

Antrenor român în optimile mondialului

Brazilia s-a trezit prea târziu la acest turneu final și, deși a jucat bine atât etapa trecută cu Danemarca, cât și astăzi cu Muntenegru, este eliminată din competiție. A fost un meci foarte echilibrat în care niciuna dintre cele 2 echipe nu a reușit să se desprindă la mai mult de 3 goluri. Brazilia a fost egalată în min 58 când toată apărarea era preocupată să o marcheze pe Bulatovici, pentru ca la ultima fază Rocha să rateze de pe extremă și meciul să se încheie cu o remiză (23-23) care plasează Danemarca pe 2, Japonia pe 3 (!!!) și Muntenegrul lui Adi Vasile și Per Johanson pe 4. În ultimul meci al grupei, Rusia a câștigat clar în fața Danemarcei, rămânând singura echipă cu 5 victorii la turneul final.

Olanda cea norocoasă

În grupa D, Olanda a ridiculizat Germania, după cel mai bun joc pe care l-a prestat la acest turneu final. Apărarea solidă a țării gazde, care încurcase grav în meciurile precedente atât Coreea de Sud, cât și Serbia nu a făcut față jocului naționalei olandeze, care a câștigat într-un meci fără istoric cu 31-23. Astfel, echipa pregătită de Helle Thomsen termină grupa pe un neașteptat loc 2, dacă e să ne raportăm la ce a jucat în primele 4 meciuri. Brava națională sud-coreană a ținut piept Serbiei doar vreo 50 de minute, prăbușindu-se pe final, așa cum a făcut-o și în meciul cu Germania. Serbia, solidă și serioasă, câștigă clar și meritat cu 33-28 meciul de astăzi dar și, un pic surprinzător, grupa.

Ca urmare acestor rezultate toate echipele din grupa D au parte de meciuri interesante în optimi. Serbia întâlnește națiunea frate Muntenegru, Germania se duelează din nou cu Danemarca așa cum o făcea în urmă cu 20 de ani, Olanda a tras lozul câștigător și joacă împotriva Japoniei, iar Coreea de Sud va încerca să termine ce a început la Olimpiadă și să bată Rusia. Greu de crezut, dar campionatul acesta ne arată că nu niciodată nu trebuie să spui niciodată.

Zi nefastă pentru africance

În derbyurile suferinței, echipele care au fost eliminate au jucat astăzi între ele, ziua de azi fiind una destul de nefastă pentru echipele africane. În grupa noastră, Angola a avut nevoie de 54 de minute pentru a prelua conducerea și a câștiga în final în fața Paraguayului, cu 32-28, Tunisia a fost ridiculizată de Japonia (13-31), în timp ce Camerunul a reușit doar un rezultat de egalitate cu China, echipă care părea cea mai slabă din această competiție.