Handbal la CM – Ziua a 9a: Suedia și Franța în semifinale

Cunoaștem prima semifinală a Campionatului Mondial de handbal feminin: Suedia va întâlni Franța. Iată cum au trecut aseară de sferturi cele două echipe:

Cea mai mare performanță pentru Suedia

Derby-ul nordic dintre Danemarca și Suedia s-a încheiat cu scorul de 26-23 în favoarea suedezelor. Proaspăta semifinalistă are, fără îndoială, jucătoarele mai bune, ceea ce este un pic ciudat având în vedere că Danemarca are cel mai organizat și devoltat handbal feminin din lume (cel mai puternic campionat, cele mai multe sportive raportat la populația țării etc.). Când spunem Suedia, vorbim despre Gullden, Hagman, Roberts, dar nu în ultimul rând despre Hanna Blomstrand, pe care nu știu ce antrenor român ar fi creditat-o vreodată să fie inter dreapta, dar care a fost principala marcatore a scandinavelor cu 6 goluri. Este insteresant și cumva ironic, de asemenea, că exceptând jucătoarele de la CSM București, aproape toată naționala suedeză evoluează în campionatul din Danemarca.

Hanna Blomstrand, interul dreapta al Suediei, a fost cea mai bună marcatoare în meciul cu Danemarca.

Meciul a fost dintr-un anume punct de vedere echilibrat, deși Suedia reușise în minutul 45 să se desprindă chiar la 6 goluri. Danezele au repliat atacând fără portar, 7 contra 6, s-au apropiat la două goluri, dar experiența și maturitatea echipei suedeze nu le-a dat nicio șansă pe final. Suedia a avut o singură preocupare principală în ultimele 10 minute, să lungească atacurile cât de mult poate, tactică ce a fost încurajată de cele două arbitre din Rusia, care au reușit să tolereze în min. 58 un triunghi de pase la 11 m de poarta daneză care a durat 25 de secunde. Regulamentul jocului de handbal continuă să fie mai interpretabil și mai relativ decât Codul Fiscal românesc, dar nu d-asta a câștigat Suedia; ci pentru că a jucat mai bine.

Calificarea în semifinale este cel mai bun rezultat la mondiale pentru handbalul feminin suedez, care se mai laudă doar cu un loc 2 și un loc 3 la Campionatul European din 2010, respectiv 2014.

La France en-fanfare

În celălalt meci al zilei, favorita mea, Franța, a făcut un meci magic împotriva Muntenegrului și merge în sferturi după o victorie cu 25-22. Elevele lui Olivier Krumbholz s-au apărat excelent, au reușit multe intercepții și au câștigat marcând mult pe contraatac. Omul cheie pentru echipa franceză a fost Amandine Leynaud, care nu a dat nicio șansă montenegrinelor, închizând poarta mereu în momente cheie. Franța s-a instalat la conducere destul de repede, s-a distanțat la 3 goluri și nu a mai cedat partida până la final. Nu cred că Per Johanson și Adi Vasile au ce să își reproșeze. Muntenegru nu a jucat deloc rău, dar a dat peste o echipă de primă mână.

Ca și Suedia, Franța debutase cu stângul la acest turneu final (a pierdut cu Slovenia și a suferit mult cu Angola), dar până la urmă lotul mai valoros și-a arătat forța în teren. Krumbholz are la dispoziție jucătoare ca Leynaud, Lacrabere, Zaadi, Landre, Houette, Dembele, Nze Minko, Ayglon sau Niomba; și v-am spus nume care evoluează constant la echipe de sferturi în Liga Campionilor. Vorbim despre o generație ajunsă la maturitate, căci aproape tot lotul Franței are 26-30 ani. În aceste condiții, Franța este îndreptățită să spere la orice de la ultimele meciuri ale Campionatului Mondial.

Ce urmează

Astăzi la Magdeburg se joacă adevărata finală a competiției între Rusia și Norvegia, iar în deschidere Olanda va întâlni Cehia, pentru un meci de 1 solist. E drept că așa am crezut și noi în optimi, dar nu cred că cehoaicele mai pot furniza vreo surpriză.

Suedia și Franța vor juca sâmbătă la Hamburg prima semifinală, într-un meci care va aduce pe teren nu mai puțin de 5 jucătoare din lotul lui CSM București (Gullden, Hagman și Jacobsen pentru Suedia vs Aylgon și Niombla pentru Franța).