Handbal la CM – Ziua a 8a: Marțea cu ghinion

Astăzi încep sferturile de finală ale Campionatului Mondial de handbal din Germania. Din păcate, încep fără România, care a furnizat supriza neplăcută a optimilor de finală și a fost eliminată de Cehia.

Mai mult nu s-a putut…

Meciul echipei noastre a fost unul extrem de ciudat în primul rând din cauza prestației din cele două porți. Nici portărițele noastre, nici ale lor, nu au apărat aproape nimic (au fost sub 15 intervenții reușite în total), astfel încât aproape orice șut pe spațiul porții era gol. În acest context, am văzut goluri marcate de la 10-11m, care au fost pe cât de spectaculaose pe atât de ridicole. Pentru România, Cristina Neagu a încercat de una singură și a marcat de 13 ori și a dat multe pase decisive. Ar fi nedrept să spunem că echipa noastră a jucat prost, pentru că nu a fost așa. Meciul a fost în mâinile româncelor, e drept, măcinate de eliminări de 2 minute, până în min.55. Atunci, exact cum o făcuseră și în meciul cu Polonia din grupe, cehoaicele s-au mobilizat mai bine, și-au panicat adversarul, au reușit să egaleze, iar în min 60, la ultima fază, au marcat golul unei victorii nesperate. Ne-a bătut o echipă destul de slabă, poate cea mai slabă dintre cele calificate în optimi, iar asta face viața ușoară Olandei.

Olanda cea norocoasă

Nu știu cine și-ar fi imaginat că elevele lui Helle Thomsen vor avea nevoie de prelungiri pentru a elimina Japonia. Sau de un arbitraj care le-a purtat discret dar sigur spre sferturi. Uitându-se un pic în urmă, vedem că la acest mondial Japonia a jucat prost un singur meci, cel cu Danemarca. În rest, a bătut Montenegru, a făcut egal cu Brazilia și cu Olanda și a fost la un singur șut distanță de a scoate un egal cu Rusia. De cealaltă parte, Olanda a jucat bine într-un singur meci, cel cu Germania. Aseară, am văzut un meci foarte disputat, în care cei doi antrenori danezi au folosit minute bune o metodă care cred că în câțiva ani va părea absolut firească: înlocuirea portarului cu o jucătoare de câmp pentru a ataca 7 contra 6. Practic, cele două echipe au mers cap la cap, preluând și cedând alternativ conducerea. S-a terminat 20-20, iar în prelungiri, Olanda a avut mai mult curaj și a câștigat cu 26-24. Următoarea ediție a mondialului se va disputa în Japonia, ca și Olimpiada din 2020. Aș paria că viitoarea gazdă va avea atunci și acolo rezultate mari.

Păcat de Coreea

Și cealaltă echipă asiatică a avut parte de o soartă similară și crudă, fiind o adevărată victimă a tabloului optimilor care i-a scos în față Rusia. Și Coreea de Sud a fost eliminată tot după prelungiri. Echipa lui Trefilov a condus la 2-3 goluri diferență aproape tot meciul, în timp ce asiaticele au alergat într-o cursă de recuperare ce părea să nu ducă nicăieri. Totuși, în minutul 54, profitând de o eliminare a Annei Vyakhireva, Coreea a egalat (27-27), iar în minutul 58 a preluat conducerea după o aeriană superbă. Sud-coreencele au avut șansa victoriei la ultimul atac, pe care însă l-au prelungit prea mult și au ajuns să arunce la poartă dintr-o poziție previzibilă. Meciul s-a dus în prelungiri, iar acolo Rusia și-a arătat experiența, conducând cu calm ostilitățile până la o victorie mai meritată decât este înfrângerea pentru asiatice: 36-35. După părerea mea, Coreea de Sud a fost una dintre cele mai frumoase echipe de la acest turneu, reușind să își depășească prin tehnică și tactică calitățile fizice. Din păcate, drumul său la mondiale s-a terminat aseară.

Mașinăria nordică de handbal

În ultimul meci disputat ieri, Norvegia nu a dat nicio șansă Spaniei și s-a calificat la pas după o victorie cu 31-20. Fabuloasa vedetă a lui Gyor, Nora Mork a marcat de 11 ori, în timp ce fosta jucătoare de la CSM, Carmen Martin, a fost principala marcatoare a Spaniei cu 6 goluri. Norvegia își continuă marșul triumfal spre titlu, dar va da piept mâine seară, în sferturi, cu Rusia. În mod normal, acesta este meciul care va da noua campioană mondială, căci diferența de nivel și de experiență între cele 2 echipe, pe de o parte, și restul participantelor, pe de altă parte, este mai mare ca niciodată.

Rezultate normale în President’s Cup

Tot ieri s-au jucat și meciurile din Cupa Președintelui, turneul de plasament pentru locurile 17-24. Proabil că singurul meci echilibrat pe hârtie era cel dintre Brazilia și Polonia, încheiat cu victoria echipei europene. În rest, au fost victorii destul de clare și de previzibile pentru favorite: Angola, Paraguay, Argentina. Este interesant cum echipelor sud-americane și africane nu le-a ieșit nimic în acest turneu, iar cele 2 reprezentative din Asia au fost la un pas de sferturi, fiind singurele care au amenințat cât de cât supremația europeană.

Ce urmează

Astăzi, debutează sferturile de finală cu derbyul nordic dintre Suedia și Danemarca (ora 18:30), în timp ce Franța și Muntenegru își vor disputa al doilea loc în semifinale, de la ora 21:45. Mâine, Olanda va întâlni Cehia la 18:30, iar meciul zilei se va juca de la ora 21:30 între Norvegia și Rusia.

Rezultatele zilei de marți:

Optimi de finală

 Cehia  Romania 27-28 (17-14)
 Rusia Coreea de Sud 36-35 (30-30; 16-13)
 Olanda Japonia 26-24 (20-20; 10-10)
 Norvegia   Spania 31-23 (13-10)

Turneul pentru locul 17

Polonia  Brazilia 29-27 (15-13)

Jocul pentru locul 19

Camerun Angola 23-33 (12-16)

Jocul pentru locul 21

  Paraguay China 23-21 (14-10

Jocul pentru locul 23

Argentina Tunisia 29-19 (15-10)

Programul sferturilor de finală:

 Olanda  Cehia miercuri, 18h30
 Rusia   Norvegia miercuri, 21h30
 Franța Muntenegru marți, 21h45
 Suedia  Danemarca marți, 18h30

0 Comments Join the Conversation →

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *