Handbal la CM Ziua 4: Rezultate firești, meciuri surpinzătoare

În ziua de repaus pentru România, am avut ocazia să vedem ceva mai relaxați meciurile din grupele C și D. Și ce meciuri au fost…

Rezultate firești dar după meciuri cu o desfășurare neașteptată

Rusia, indiscutabil una dintre cele 2 favorite certe la titlul mondial, a întâlnit Japonia, într-un meci de 1 solist. Și totuși, arțăgoasa echipă din Țara Soarelui Răsare, după ce a ținut pasul cu actuala campioană a avut șansa incredibilă de a egala la ultimul atac. Rusia avea o eliminare, Japonia a scos portarul, dar atacând 7 contra 5 asiaticele au comis fault în atac și Rusia obține o victorie logică, dar muncită: 29-28.

Neașteptat de greu a câștigat și Muntenegru în fața Tunisiei. Echipa africană venită fără fosta jucătoare a Gyorului, Asma Elghaoui, dar condusă de veterana Mouna Chebbah (35 de ani, fostă la Viborg, acum la Chambray Touraine, în Franța) a făcut, ca și în meciul cu Brazilia, un meci bun timp de 40 de minute, dar pe final nu a putut ține pasul. Muntenegru câștigă mai greu decât o arată scorul,cu 29-23.

Ultimul meci de handbal al serii a adus o Brazilie reînviată în fața Danemarcei. Echipa sud-americană a condus aproape toată prima repriză și o parte destul de bună din cea de-a doua repriză, dar prestația excepțională a Sandrei Toft, portărița daneză, a înclinat decisiv balanța în favoarea scandinavelor. A fost un joc superb, în care niciuna dintre cele două echipe nu merita să piardă. Am fost mândru să văd că aproape toate jucătoarele titulare ale Braziliei (campioană mondială în 2013) au jucat sau chiar încă joacă în România, ceea ce spune multe despre nivelul campionatului nostru.

Handbal dramatic în grupa D

La Leipzig, am avut parte de un meci foarte tare între Serbia și Olanda, încheiat la egalitate 27-27. Fosta jucătoare a lui CSM Ploiești, Marina Dmitrović a fost o apariție-surpriză în lotul sârb și a reușit să marcheze de 9 ori. Totuși, cea mai bună jucătoare a echipei slave a fost portărița Marija Colic, care a avut mai bine de 20 de intervenții salvatoare și a fost declarată omul meciului. De la olandeze am putea-o remarca, din nou pe Lois Abbingh care a marcat de 7 ori și care, probabil, după acest campionat va intra în vizorul unor cluburi mai mari decât Issy Paris, unde evoluează în prezent. Trebuie spus că Olanda a recuperat 3 goluri în ultimele minute, fiind împinsă ușor dar sigur de la spate de cei 2 arbitri suedezi, care au refuzat un 7m clar Serbiei în min 59, apoi au tolerat atacuri de aproape 1 minut ale Olandei, iar la ultima fază au refuzat să valideze golul marcat de Cvijic de la centrul terenul terenului pentru motive încă necunoscute.

Dacă scoatem din handbalul elevelor lui Helle Thomsen repunerile rapide după golurile primite și scădem 4-5 goluri marcate astfel pe meci, mare lucru nu mai rămâne, iar pentru Olanda vine un joc greu. Vineri are un meci cu gazda competiției, Germania, care o poate plasa pe locul 4 în grupă și o poate trimite într-o optime de finală cu Rusia.

Tot în grupa D, Coreea de Sud a trecut clar de Camerun, în timp ce Germania a învins China cu 24-9, după ce în prima repriză asiaticele au marcat doar de 3 ori. Astfel, naționala țării gazdă devine cea mai slabă marcatoare dintre echipele calificate în optimi, cu doar 97 de goluri marcate în 4 meciuri.

Ce urmează

Vineri, în ultima zi din faza grupelor, vom avea parte de niște meciuri foarte tari atât la Oldenburg cât și la Leipzig. Presupunând că Japonia va câștiga cu Tunisia, Muntenegru și Brazilia își vor disputa ultimul loc care duce în optimi, iar dacă ar fi să judecăm după ce am văzut astăzi, e greu de spus cine are prima șansă. În grupa D, avem 2 meciuri de 1X2, Coreea de Sud – Serbia și Olanda – Germania, în urma cărora se va decide clasamentul final al grupei. Până atunci, mâine la ora 19, România joacă la victorie cu Angola și apoi stăm cu sufletul la gură să vedem Spania – Franța. Dacă România și Spania câștigă mâine, terminăm grupa pe locul 1. Hai fetele!