Handbal la CM – Ziua a 10a: Norvegia. Atât.

Ultimele meciuri din sferturile de finală, disputate ieri la Magdeburg, s-au desfășurat complet diferit față de cum ne imaginam. Adică ne așteptam cu toții ca Olanda să spulbere Cehia, iar Norvegia și Rusia să ofere un meci echilibrat, asemănător celui din semifinala olimpică de anul trecut. În practică, a fost pe dos…

Astea puteam fi noi, dar….

Peste ani, când ne vom uita peste rezultate, vom rămâne cu ideea că Olanda a fost una dintre marile echipe ale acestui an. Realitatea arată, desigur altfel și doar culoarul liber și jocul rezultatelor din grupă, dar nu în ultimul rând stilul de arbitraj prielnic în momente decisive au făcut olandezele să ajungă în semifinale. Deși începuseră dezastrus meciul, fiind conduse cu 7-1, jucătoarele cehe au reușit să revină în meci, iar în repriza a doua au fost chiar la egalitate cu Olanda pentru minute bune. Cehia, care dintre toate echipele calificate în sferturi, este singura care nu are nicio jucătoare la echipele mari din Champions League (doar Luzumova joacă la Thurninger), a mizat pe determinare; dar nu a fost suficient. Olanda a câștigat meritat cu 30-26 (17-16) un meci absolut mediocru.

Perfecțiunea întruchipată

Ce a urmat însă, a fost de neimaginat, și am avut parte de o echipă norvegiană care a măcelărit Rusia. Scandinavele au condus din primul până în ultimul minut de joc și au câștigat cu 34-17 (15-8). Ce poți spune la acest scor? La conferința de presă, portărița rusoaică, stăpânindu-și cu greu lacrimile, decepția, furia, rușinea a spus “Felicitări, Norvegia. Altceva nu am ce să spun despre meci”. Un moment de umanitate și sinceritate destul de frumos. Norvegiei i-a ieșit absolut tot, Rusiei absolut nimic. Doar Cehia a pierdut cu Norvegia mai rău la acest campionat mondial (a fost 34-16, în grupe), iar tot internetul nu mă ajută să găsesc răspunsul la întrebarea Când a pierdut ultima oară Rusia la 17 goluri diferență?.

Mi se pare exagerat și să trâmbițăm pe baza rezultatului sau chiar a meciului de aseară despre cât de depășit este Trefilov. Nu sunt deloc un fan al stilului clasic rusesc pe care îl urmează și Tadici la Zalău, dar meciul de aseară nu poate fi probă. Aseară, Norvegia aproape că a reinventat hanbalul și cred că a făcut cel mai bun joc nu daor din istoria sa, dar din întreaga istorie a handbalului feminin. Fără greșeală. A propos, ca să înțelegeți nivelul jocului, Norvegia s-a apărat împotriva Rusiei și a primit doar 17 goluri în condițiile în care nu a făcut niciun fault de eliminare și a văzut cartonașul galben doar de 2 ori.

Ultima oprire: Hamburg

Calificarea Norvegiei salvează weekendul final de la Hamburg, unde, cumva, ar trebui să vină vreo 16.000 de oameni. Din multe motive, financiare și sportive, norvegienii sunt cei mai numeroși fani la turneele finale, iar în lipsa lor, ultimele meciuri s-ar fi jucat cu sala aproape goală. Mulți pensionari, multe familii în vârstă, echipați cu hanorace roșii, cu coarne scandinave, fac adevărate pelerinaje în fiecare decembrie la meciurile europene și/sau mondiale ale Norvegiei. Îmi amintesc că anul trecut am văzut un domn care își brodase pe hanorac steagurile gazdelor turneelor în care susținuse echipa. Nu ratase niciun Campionat european, mondial sau vreo Olimpiadă din 2005 încoace, cu acel hanorac :).

Altfel, deși în grupe începuseră bine, cifrele de audiență ale Campionatului Mondial din Germania sunt triste. Sferturile de finală s-au jucat cu mai puțin de 2.500 de spectatori în prima zi și în jur de 1.500 în a doua. Măcar, organizatorii au avut neinspirația să programeze întâlnirile în arene de 12.000 și respectiv 7.000 de locuri…

Mâine, la Hamburg au loc semifinalele, cu derbyul dintre Suedia și Franța de la ora 21:30 și cu ceea ce în mod normal ar trebui să fie un meci de pregătire pentru Norvegia împotriva Olandei, de la ora 18:30. Nimeni nu își poate imagina că am putea avea altă campioană mondială decât Norvegia, dar ultima lună ne-a arătat că surprizele vin, evident, de unde te aștepți mai puțin.