CSM București e din altă lume

După meciul rapidistelor, cu o pauza de cafea, ne-am îndreptat spre Sala Polivalentă, unde CSM București juca Supercupa României împotriva echipei SCM Craiova, finalista de anul trecut a Cupei României. Echipa campioană a câștigat nesperat de lejer meciul, cu 33-19, după 16-11 la pauză. Orice urmă de echilibru s-a rupt la începutul reprizei secunde, când craiovencele nu au reușit să marcheze decât în minutul 11.

După părerea mea, jocul de aseară a fost cel mai bun făcut de CSM vreodată și nu pentru că a câștigat la scor, ci pentru că a arătat în sfârșit ca o echipă mare. Dacă spuneam despre meciul de prezentare a echipei cu Rostov că a fost tratat ca un meci demonstrativ și nu a fost luat în serios deloc, exact la polul opus a fost jocul de aseară, când tigroaicele au fost extrem de concentrate la aproape fiecare minge. Faptul că în repriza a doua, timp de vreo 7-8 minute, Neagu și Gulden s-au jucat cu niște aeriene a fost foarte asumat și a făcut parte din spectacol.

Antrenoarea Helle Thomsen a rulat absolut tot lotul de jucătoare, iar una dintre surprizele plăcute a fost că Bianca Bazaliu a prins mai multe minute de joc decât în trecut. Este evident că ea devine una dintre preferatele tribunei, fiind aplaudată la scenă deschisă de fiecare dată când intră pe teren sau când marchează.

Publicul bucureștean a fost din nou la înălțime, savurând jocul bun al echipei, dar și realizările oaspetelor. Unul dintre cele mai emoționante momente a fost la jumătatea reprizei secunde, când Nathalie Hagman a ratat un contraatac în situație de 1 la 1, iar toată sala a aplaudat-o de încurajare aproape un minut.

Singura veste proastă din tabăra CSM-ului vine de la Gnosiane Niombla, care pare ieșită total din formă și un pic în afara echipei. A fost ultima jucătoare introdusă în teren și, din păcate, nu se poate spune că a făcut un meci bun. Dar mai e timp :).

Momentul haios al jocului a fost pe la jumătatea primei reprize, când Craiova a beneficiat de aruncare de la 7m, toate jucătoarele s-au întors pe propriul semicerc și nimeni nu s-a dus să arunce. Faza s-a întâmplat de vreo 2 ori în interval de 5 minute.

Craiova de aseară a arătat cam ca România în meciul cu Brazilia de la Olimpiadă. De la un moment dat nimic nu s-a mai legat în jocul oltencelor și e clar că nu poți încerca previziuni bazându-te pe acest meci. Miercuri începe și pentru ele Liga Florilor, cu un joc acasă împotriva echipei din Bistrița, un meci și un campionat care încep de la zero și probabil că vom vedea o cu totul altă față a echipei.

Din păcate, se pare că în campionatul intern CSM nu va avea rival nici anul acesta, ceea ce cumva este normal din moment ce echipa bucureșteană trage la a fi campioana Europei. Bătăliile adevărate se vor da pentru CSM București în Liga Campionilor, iar celelalte echipe se vor lupta în campionat pentru titlul de vicecampioană.